Jak vybrat správnou barvu osvětlení zářivkové lineární trubice T5

Na většině světelných zdrojů je na obalu popsána barva chromatičnosti jako teplá nebo studená, případně denní bílá. Každá z nich se hodí pro jiné účely, které se liší především zdravotními dopady na náš organismus.

interirér

Teplé odstíny – teplé barvy v hodnotách mezi 2500 K – 3000 K vnímáme jako bezpečné útočiště, zklidnění, odpočinek a relaxaci. Na pohled jde o barvy mírně nažloutlé, do oranžova až do červena, připomínající barvu plápolajícího ohně. Hodí se tam, kde meditujeme, odpočíváme, chystáme se k spánku, anebo chceme navodit intimní poklidnou atmosféru, tedy do ložnice a obývacího pokoje.

Neutrální (denní) odstíny – jde o hodnoty teplot 4000 K – 6500 K, je prokázáno, že neutrální bílá odpovídá slunečnímu světlu zhruba v ranních nebo podvečerních hodinách, a hodí se spíše pro práci. Udržuje bdělost a ostražitost a uplatní se v domácnosti zejména v kuchyni nebo v pracovně. Ideální jako osvětlení psacího stolu, kuchyňské linky, dílenského ponku apod. S touto barvou se setkáte nejčastěji u zářivkových lineárních trubic T5 nebo T8, u bodového osvětlení, anebo LED diodových osvětlovacích zdrojů.

Chladné odstíny – hodnoty nad 7000 K jsou příliš chladné a při delším pobytu mohou být až nepříjemné. V praxi je využijete spíše pro osvětlování akvárií a v regálech obchodů s potravinami, které mají přilákat zákazníky. Namodralé tóny totiž budí dojem čistoty a sterility, což platí zvláště v oddělení lahůdek a masa v supermarketech.

apartmán

Jak vnímá lidský zrak jednotlivé odstíny barev bílého světla

  • 13 000 K – takové intenzivní a tak chladné bílé světlo poskytuje slunce, jehož paprsky dopadají na zemský povrch v poledne na konci června v období letního slunovratu. Podobně intenzivní zdroj je oblouk elektrické svářečky – do něj byste se neměli dívat přímo, neboť vám hrozí těžký zánět spojivek.
  • 8500 K – denní světlo při zatažené obloze nebo za mlhy.
  • 6000 K – neutrální bílá barva umělého osvětlení vhodná pro aktivní tvořivou činnost.
  • 4000 K – klasické zářivkové trubice plněné inertním plynem, jaké známe z minulosti. Jde o přechodovou fázi mezi denním bílým (spíše pracovním) světlem a teplejšími odstíny.
  • 3000 K – takto svítí většina běžných halogenových žárovek včetně těch pro přední světlomety automobilů.
  • 2700 K – barevná teplota západu a východu slunce a zároveň svit žárovky s wolframovým vláknem.